Piggott and Trumpauskas the brightest for England

19 0

May 18, 2022 | Paul Stimpson

Ben Piggott and double national champion Larry Trumpauskas went the furthest for England at the WTT Youth Contender Berlin.

Both reached the last 32 of the under-17 boys’ singles, going out in four games, while Felix Thomis also qualified for the knockouts and went out in a narrow five-game defeat to fifth seed Stepan Brhel.

Trumpauskas also reached the knockouts in the under-15 boys’ singles, going straight into the last 32 as a group winner but succumbing in three to Japan’s Kazuki Yoshiyama.

Ralph Pattison also reached the knockouts, going out in the last 64 to a Norwegian opponent, despite taking the opening two sets.

In the oldest under-19 age group, Piggott (pictured above), Louis Price and Maxim Stevens all reached the last 64 but were eliminated at that stage, while Thomis did not make it out of the group stage.

Abraham Sellado was competing in the under-13 and under-15 boys’ singles but went out in the group stage on both occasions, though he did pick up a good 3-2 (7-11, 9-11, 15-13, 11-4, 11-7) victory over Tien Nghia Phong of Germany in the younger category.

Felix Thomis in Berlin

Results

Under-19 Boys’ Singles
Qualifying group 2

Andrea Puppo (ITA) bt Felix Thomis 3-1 (11-7, 10-12, 11-9, 11-1)
Barry Berben (NED) bt Thomis 3-1 (11-5, 9-11, 11-9, 11-8)

Qualifying group 8
Alexis Kouraichi (FRA) bt Maxim Stevens 3-1 (11-9, 11-2, 9-11, 11-7)
Stevens bt Max Hedbom (SWE) 3-1 (9-11, 11-4, 11-9, 11-7)

Qualifying group 11
Tal Israeli (ISR) bt Louis Price 3-0 (11-5, 11-6, 11-5)
Price bt Chaitanya Vepa (SUI) 3-1 (11-9, 9-11, 11-8, 11-7)

Qualifying group 21
Ben Piggott bt Vit Kadlec (CZE) w/o
Lin Yen-Chun (TPE) bt Piggott 3-0 (11-2, 11-6, 11-3)

Round of 64
Jose Guillot (ESP) bt Stevens 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)
Lin Yen-Chun (TPE) bt Price 3-0 (11-5, 11-4, 11-4)
Ondrej Kveton (CZE) bt Piggott 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)

Under-17 Boys’ Singles
Qualifying group 1

Lee Hoyun (KOR) bt Larry Trumpauskas 3-1 (11-4, 7-11, 11-4, 11-6)
Trumpauskas bt Ali Altaher (KSA) 3-1 (6-11, 11-8, 11-9, 11-5)

Qualifying group 4
Daniel Berzosa (ESP) bt Felix Thomis 3-2 (11-9, 9-11, 13-15, 11-7, 11-6)
Thomis bt Ignas Sisanovas (LTU) 3-2 (11-5, 6-11, 6-11, 11-7, 11-8)

Qualifying group 11
Timothy Falconnier (SUI) bt Ralph Pattison 3-2 (10-12, 4-11, 11-1, 11-4, 11-9)
Antoine Noirault (FRA) bt Pattison 3-0 (11-6, 11-9, 11-9)

Qualifying group 18
Ben Piggott bt Daniel Cruz Aponte (COL) 3-0 (11-8, 11-8, 11-6)
Rafael Cabrera (DOM) bt Piggott 3-2 (11-7, 11-13, 4-11, 11-8, 11-5)

Round of 64
Stepan Brhel (CZE) bt Thomis 3-2 (1-11, 9-11, 11-4, 11-6, 11-9)
Piggott bt Kwon Hyuk (KOR) 3-1 (11-9, 11-0, 4-11, 11-6)
Trumpauskas bt Petr Hodina (AUT) 3-1 (11-3, 11-5, 10-12, 11-8)

Round of 32
Choi Jiwook (KOR) bt Piggott 3-1 (11-8, 11-2, 10-12, 11-6)
Antoine Noirault (FRA) bt Trumpauskas 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 11-5)

Under-15 Boys’ Singles
Qualifying group 3

Jindrich Movavek (CZE) bt Ralph Pattison 3-1 (3-11, 11-8, 11-9, 11-4)
Pattison bt Nimit Soiphuang (THA) w/o

Qualifying group 14
Larry Trumpauskas bt Matej Haspel (GER) 3-0 (11-9, 11-9, 12-10)
Trumpauskas bt Jonas Froseth (NOR) 3-0 (11-6, 11-3, 11-5)

Qualifying group 24
Emanuel Otalvaro (COL) bt Abraham Sellado 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
Tom Wienke (GER) bt Sellado 3-0 (11-6, 11-5, 12-10)
Botond Varga (HUN) bt Sellado 3-0 (11-5, 11-6, 11-4)

Round of 64
Khai Noah Lam (NOR) bt Pattison 3-2 (8-11, 10-12, 11-5, 11-9, 11-9)

Round of 32
Kazuki Yoshiyama (JPN) bt Trumpauskas 3-0 (11-6, 11-7, 13-11)

Under-13 Boys’ Singles
Qualifying group 6

Abraham Sellado bt Tien Nghia Phong (GER) 3-2 (7-11, 9-11, 15-13, 11-4, 11-7)
Ryuusei Kawakami (JPN) bt Sellado 3-0 (11-4, 11-4, 11-2)
Francesco Trevisan (ITA) bt Sellado 3-2 (8-11, 11-5, 11-6, 3-11, 11-6)

Leave a Reply